top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraKrzysztof Nałęcz

PRODUKCJA LODÓW

Zaktualizowano: 5 mar 2021

Produkcja lodów rzemieślniczych od A do Z

Choć latem kolejki do punktów sprzedaży lodów są wprost proporcjonalne do panującego na zewnątrz skwaru, to jednak najdłuższe są zawsze te do lodów rzemieślniczych. Nikogo to jednak nie dziwi – w końcu lody rzemieślnicze to coś, co kojarzy nam się przede wszystkim ze świeżością, wyjątkowymi smakami i dużymi porcjami za rozsądną cenę, a często nawet w wersji wegańskiej. Jako że zapotrzebowanie na tego typu wyroby rośnie każdego roku, coraz więcej osób postanawia otworzyć własną produkcję lodów rzemieślniczych. Podpowiadamy, jak się za to zabrać.Lody rzemieślnicze - czym są?

Hasła takie jak “lody rzemieślnicze” czy “lody naturalne własnej produkcji” coraz częściej możemy spotkać na szyldach miejskich lodziarni. Co to jednak właściwie oznacza, że lody są rzemieślnicze? Najczęściej nazywamy tak lody wytwarzane na miejscu według własnej receptury, często sprzedawane wprost z maszyny kręcącej lody w stosunkowo niewielu smakach (zazwyczaj do 10). Dużą zaletą lodów rzemieślniczych jest jednak to, że smaki te potrafią być codziennie inne, co każdego dnia przyciąga nowych, ciekawych doznań klientów. Nie jest to więc masowa produkcja, co jest gwarancją świeżości składników i wysokiej jakości gotowego produktu, jakim są pyszne, orzeźwiające lody.

Wyposażenie do produkcji lodów

Sam pomysł i receptura to jeszcze nie wszystko. Nie możemy przystąpić do produkcji lodów rzemieślniczych bez odpowiedniego wyposażenia. Urządzenie absolutnie niezbędne to przede wszystkim frezer do produkcji lodów. Pozwala on na mieszanie podstawowych, naturalnych składników lodów i uzyskanie ich odpowiedniej gęstości i konsystencji.

Frezer jednocześnie miesza i schładza powstałą masę. Może być sterowany automatycznie lub manualnie i występować w wersji z pionowym bądź poziomym cylindrem, co pozwala na kontrolę napowietrzenia lodów. Oprócz frezera konieczny będzie także zakup pasteryzatora - urządzenia niwelującego ewentualną obecność bakterii z przezroczystą pokrywą od góry umożliwiającą wgląd w proces pasteryzacji oraz dodawanie pewnych składników w dowolnym momencie produkcji. Bardzo przydatna będzie także tak zwana szokówka, czyli urządzenie, do którego wkładamy lody tuż po wyjęciu z frezera, a tam są one mocno schładzane, czyli poddawane hartowaniu. Jeśli natomiast chcemy sprzedawać lody w różnych miejscach typu hotele, centra handlowe, obiekty wypoczynkowe czy inne miejsca, gdzie spotkać można turystów, świetnym rozwiązaniem będzie frezer typu Gelshow, który umożliwia równoczesne przygotowywanie i sprzedaż lodów wprost z urządzenia. Jeśli natomiast sprzedajemy lody rzemieślnicze w cukierni czy lodziarni w lokalu, potrzebna nam będzie dodatkowo witryna mroźnicza, w której wyeksponujemy wyprodukowane smaki lodów. Otwierając lokal sprzedający lody rzemieślnicze musimy także koniecznie pamiętać o spełnieniu wszelkich wymogów m.in. Sanepidu.


Aby stworzyć pyszne rzemieślnicze lody musimy przede wszystkim zadbać o świeże produkty wysokiej jakości. Produkty podstawowe to oczywiście mleko, śmietanka, cukier czy jajka. Kiedy już mamy wszystkie produkty, mieszamy je mocnym blenderem. Gotową mieszankę należy poddać pasteryzacji, aby pozbyć się ewentualnych bakterii. Po porządnym schłodzeniu (najlepiej przez kilka-kilkanaście godzin) nadchodzi czas na dodanie produktów zmieniających smak naszych lodów, takich jak np. truskawki, wanilia czy czekolada. Gdy osiągniemy już pożądany smak następuje proces frezowania, czyli zamrażania gotowej substancji w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Chcąc stworzyć sorbet czy lody wegańskie, pomijamy w procesie produkcji wszelkie produkty mleczne. Reszta zależy już tylko od naszej inwencji twórczej. Próbując i testując różne połączenia smakowe możemy stworzyć naprawdę wyjątkowy, autorski smak lodów rzemieślniczych, który przyciągnie do nas klientów nawet z daleka. Warto więc wykazać się kreatywnością, nie można jednak zapominać o zainwestowaniu w profesjonalny, nowy sprzęt, który zapewni nam odpowiednią higienę pracy i najlepszą jakość serwowanych lodów.

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page