PRACOWNIA LODÓW
Chcesz zostać producentem lodów i chcesz otworzyć swój punkt w najbliższym sezonie, nie czekaj, zacznij wcześniej.
Zaplanuj wszystko przed sezonem. Od projektu do realizacji. W zależności od przygotowania należy zaplanować od 3 do 6 miesięcy na uruchomienie produkcji i sprzedaż lodówdy co kwartał
PRACOWNIA LODÓW PRODUKCJA
PRACOWNIA LODÓW
TECHNOLOGIA I ERGONOMIA
WIEDZA
Szkolenia pracowników, doradztwo i pomoc na każdym etapie pracy.
PRACOWNIA LODÓW
PRODUKCJA LODÓW
Chcesz zostać producentem lodów i chcesz otworzyć swój punkt w najbliższym sezonie to nie czekaj, zacznij wcześniej. Zaplanuj wszystko przed sezonem.
Co muszę wiedzieć produkując lody :
-
Sprzęty – wszystkie sprzęty muszą być łatwe do czyszczenia, mycia, dezynfekcji i zachowania higieny. Powinny być nieuszkodzone, bez obdrapań. Wykonane z nietoksycznych materiałów. W przypadku produkcji lodów musisz pomyśleć o: pasteryzatorze, freezerze, szokówka (do hartowania lodów), kuwetach, mroźni (do przechowywania lodów gotowych), lodówki (np. na mleko, śmietankę, warzywa i owoce, jaja). Jaja przechowuj najlepiej w osobnej lodówce! Może dojść do zakażenia krzyżowego. Jeśli nie wiesz jak zostać.
-
Niekrzyżowanie się drogi czystą z brudną – oznacza to tyle, że dobrze mieć w lokalu dwa wejścia Do krzyżowania dróg może dochodzić, kiedy przyjmujesz surowce i wydajesz wyroby gotowe lub w przypadku zwrotu brudnych kuwet przez pomieszczenie w którym odbywa się produkcja.
-
Wysokość lokalu – jeśli masz możliwość wyboru lokalu to wybierz ten, który ma minimum 3 metry wysokości. Jeśli ma mniej to będziesz musiał wnioskować o odstępstwo w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Pamiętaj, żeby wysokość miała jednak nie mniej niż 2,5 metry.
-
Wentylacja – każde pomieszczenie musi mieć wentylację – grawitacyjną. W toalecie musi być mechaniczna. Jeśli wysokość jest niższa niż 3 metry to musisz pomyśleć o odpowiedniej wentylacji np. nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji.
-
Woda – zakład produkujący lody powinien być podłączony do sieci wodno-kanalizacyjnej. Woda powinna być ciepła i zimna. Może być pobór wody ze studni głębinowej. Wtedy zazwyczaj należy wykonywać badania wody co kwartał
-
Urządzenia kanalizacyjne – muszą być sprawne i powinny działać jak należy.
-
Oświetlenie – powinno być zarówno naturalne, jak i sztuczne.
-
Okna i inne otwory – muszą być również łatwe do mycia. Należy zabezpieczyć przed wnikaniem szkodników, można to zrobić stosując moskitiery.
-
Podłogi, ściany, sufity – muszą być utrzymywane w dobrym stanie – bez obdrapań, uszkodzeń. Nie możemy mieć w kafelkach dziury a tynk nie może nam odpadać z sufitu. Powinny być łatwo zmywalne. Na ścianach może być łatwo zmywalna farba.
-
Blaty – wykonane z gładkich i niepochłaniających powierzchni.
-
Drzwi – nie może być w nich progów w części produkcyjnej. Muszą być łatwe do czyszczenia.
-
Pomieszczenia – pomieszczenia muszą być utrzymywane w czystości i zachowane w dobrej kondycji technicznej. Nie ma określonych wielkości pomieszczeń – powinny być one tak przygotowane, żeby była zachowana higiena produkcji żywności.
Wydzielone pomieszczenia
-
Pomieszczenie do obróbki wstępnej warzyw, owców i jaj
-
Magazyn
-
Magazyn na wyroby gotowe
-
Toaleta dla personelu
-
Pomieszczenie socjalne
-
Zmywalnie
-
Pomieszczenie porządkowe
PRODUKCJA LODÓW
-
Projektujemy
-
Szkolimy i doradzamy
-
Wyposażamy
-
Serwisujemy
-
Gwarantujemy
-
Zwiększamy sprzedaż
-
Stała współpraca